Un document semnat de mai mulţi specialişti de la Institutul Cantacuzino şi prezentat încă din 2013 într-o conferinţă anuală de Microbiologie, arata că această specie de ţânţar, purtatoare a virusului Zika, a fost depistată in 20 de tari europene, printre care si Romania.
Potrivit unui avertisment al Organizatiei Mondiale a Santatii (OMS), tarile europene trebuie sa se pregateasca sa faca fata raspandirii acestui virus.
Conform documentului citat, prima detecţie a avut loc în Capitală în anul 2012, în contextul apariţiei îmbolnăvirilor de West Nile.
Más historias
PROIECTUL BE U – ÎNCHEIEREA CU SUCCES A EVENIMENTULUI DIN ZARAGOZA
INNETICA PARTICIPA EN EL PROYECTO IMPACTO SOCIAL DE LA EDUCACIÓN SUPERIOR EN EL DESARROLLO SOSTENIBLE (HG SUSTAINABLE)
IMPULSIONAREA ÎNVĂȚĂRII PRIN METODOLOGIA DEBATE