24 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

MARIUS IONESCU ȘI CORNESCU ALEXANDRU PE PRIMELE LOCURI LA MARATONUL DE LA HUELVA

Romanul Marius Ionescu, participant la Jocurile Olimpice de vara de la Londra in anul 2012, (fiind,practic,  primul maratonist român care participa la proba de maraton masculin din cadrul unei olimpiade după 48 ani), a castigat ieri 15.02.2016, a treia editie a maratonului de la Huelva, unde au participat 600 de alergatori.

Intr-o dimineata cu vant puternic, Marius Ionescu (Padel Clube Vila Real de Santo Antonio), a trecut linia de sosire in 1:07:06, acest concurs fiind o pregatire pentru Jocurile Olimpice de la Rio, la care s-a calificat anul trecut după  câștigarea maratonului de la Dusseldorf cu timpul de 2:13:19, stabilind un nou record personal.

Marius Ionescu l-a depasit pe dublul campion mondial de duatlon, Emilio Martin (SG Pontevedra), care nu a putut repeta victoria de anul trecut si a terminat cu timpul de 1:07:10

A treia pozitie a podiumului a fost ocupata tot de un roman, Cornescu Alexandru (Padel Clube VRSA), care a terminat cursa cu 1:07:14. Cei trei au alergat cu o medie de 3 minute si 12 secunde fiecare kilometru al cursei.

Cursa a inceput in forta dar dupa putin timp s-a desprins un grup de patru alergatori: Marius Ionescu, Cornescu Alexandru, Adrián Andivia si Emilio Martín. Spaniolii au incercat sa forteze desprinderea dar fara succes, romanii rezistand si mentinand ritmul impus de acestia.

La kilometrul 18 al cursei, Adivia a ramas in urma iar cu 200 de metri inainte de linia de final, Ionescu a marit ritmul, fiind urmat de Emilio Martin care a pierdut cursa la doar cativa metri.

«Nu a fost sa fie, chiar si asa, eu sunt satisfacut de acest rezultat, avand in vedere ca a fost o zi cu vant puternic si ca am terminat cursa in spatele unui adevarat specialist, pe care cel putin l-am facut sa sufere pana la finalul cursei», declara Emilio Martin

«Un inconvenient a fost vantul, deranjant in anumite zone dar atunci cand alerg intr-o cursa, ma concentrez la ceea ce am de facut si incerc sa nu ii dau prea mare atentie dar pentru multi dintre atleti a fost un obstacol important», adauga Martin

La feminin, podiumul a fost ocupat de Mari Cruz Parras Morcillo (Club Navalmaratón), cu timpul de de 1:28:19, urmata de Alicia García Valle (Golfitness, 1:31:25) si Carolina Ponce Suárez (El Zanahorio, 1:34:15).