Președintele Klaus Iohannis a subliniat joi că proiectul politic, economic și instituțional la care România aspiră este aderarea la zona euro.
«În contextul dezideratului de convergență la nivel european, aderarea României la zona euro este un demers esențial. Adoptarea monedei euro este proiectul politic, economic și instituțional la care România aspiră și pe care putem să-l transpunem în realitate. Ferestrele de oportunitate trebuie valorificate. În acest sens, obiectivul de aderare la zona euro cât mai repede posibil este în egală măsură și o ancoră pentru predictibilitatea și stabilitatea de care economia României are atâta nevoie», a spus șeful statului, citat de Agerpres, la evenimentul «10 ani de la aderarea României la Uniunea Europeană: de la coeziune la convergență», organizat la BNR.
Más historias
PROIECTUL BE U – ÎNCHEIEREA CU SUCCES A EVENIMENTULUI DIN ZARAGOZA
INNETICA PARTICIPA EN EL PROYECTO IMPACTO SOCIAL DE LA EDUCACIÓN SUPERIOR EN EL DESARROLLO SOSTENIBLE (HG SUSTAINABLE)
IMPULSIONAREA ÎNVĂȚĂRII PRIN METODOLOGIA DEBATE