Meniu
cursos-ised-sab

Gazeta de Spania on Google+RSS Feed

19 noiembrie 2019

CARE ESTE LEGEA CARE SE APLICĂ PE TERITORIUL SPANIEI CÂND PĂRȚILE (PÂRÂT SAU RECLAMANT) SUNT CETĂȚENI ROMÂNI?


Trimite și prietenilor tăi această știre
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Care este legea care se aplică pe teritoriul Spaniei când părțile (pârât sau reclamant) sunt cetățeni români? Este una din multele întrebări pe care un rezident român în Spania le poate avea înaintea oricărui proces.

Deși raspunsul este simplu, în rare ocazii aceste proceduri se întarzie nejustificat din causa lipsei de informație. Astfel, vom incerca sa lamurim aceste aspecte destul de importante in randurile care urmeaza.

ÎN MATERIE PENALĂ

În momentul în care un cetățean român a comis o infractiune pe teritoriul Spaniei, legea penală aplicabila este cea spaniolă. În acest domeniu lucrurile sunt mult mai clare: atât procedura de cercetare. Fazele de administrare a probelor, apărarea, acuzarea cat si pedepsele obținute – care sunt mult mai mari in raport cu prevederile Codului Penal român – funcționeaza și se aplică în conformitate cu legea penala spaniola – Codul Penal și Codul de Procedură Penală spaniole.

ÎN MATERIE CIVILĂ

În primul rand legea spaniola care regelmentează competențele și legea aplicabilă în procesele de pe teritoriul spaniol – Ley Orgánica 6/1985, de 1 de julio, del Poder Judicial – menționeaza și competența judecătoriilor in materia civila. Astfel, art. 21 din Legea de Organizare a Puterii Judecatoresti specifică destul de clar că: “judecatoriile si tribunalele spaniole au competența de a judeca cauze civile care au loc în teritoriul spaniol, între cetățeni spanioli, între străini și între spanioli si străini”.

Cele mai dese probleme apar în momentul în care cetățenii români doresc să solicite divorțul și împărțirea bunurilor comune. Uneori, avocatul părții inclusiv funcționari responsabili cu verificarea competenței și legii aplicabile pot solicita ca părțile să prezinte prevederi ale legii romanesti in materia divorțului, regimului de vizite, separației de bunuri, pensiei alimentare, precum și referitoare la fundamentul divorțului in Romania.

Considerăm, iar practica noastră vastă în materie ne-o confirma, că este o greseală tehnică din partea instanțelor care solicită lamuririri cu privire la Codul Civil românesc în materia familiei sau în orice alt domeniu civil. Elementele de drept străin se aplică doar țărilor care nu aparțin Uniunii Europene și, uneori, România este confundată și supusă acestui criteriu.

Întreg articolul pe casarbu.ro

Avocat Marius Vili Sarbu, Sarbu Abogados Madrid

© 2016 – 2017, GAZETA DE SPANIA. All rights reserved. Preluarea de informații de către alte site-uri web poate fi făcută numai în acord cu termenii agreati de www.gazetadespania.es în limita a 300 de caractere, dar fără a depași jumatate din articolul sau știrea în cauză. Preluarea integrală a materialului se poate face doar cu precizarea „sursei” (,întotdeauna însoțit de un link către materialul preluat). Dumneavoastră sunteți singurul responsabil atât față de terți, cât și față de gazetadespania.es în legătură cu accesarea, utilizarea sau exploatarea conținutului.

Trimite și prietenilor tăi această știre
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Tags: , , , , ,

Mai multe articole din Juridic