19 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

A ZECEA EDIȚIE DE ALERGARE MONTANĂ ”CARRERA ALTO SIL”, CÂȘTIGATĂ DE ROMÂNCA DENISA DRAGOMIR

A zecea ediție a competiției de alergare montană “Carrera Alto Sil” a avut loc duminică 18 martie, în Spania, eveniment în cadrul căruia România a fost reprezentată de Denisa Dragomir, Ingrid Mutter și Gyorgy Szabocls.

Probele de o duritate și frumusețe deosebită datorită peisajelor, cu zone complet acoperite de zăpadă care ajungea, pe alocuri, și la un metru înălțime,nu au putut opri românii din drumul lor spre victorie.

Startul s-a dat din Paramo del Sil din provincia Leon. Denisa Dragomir a câștigat cursa de 44 de kilometri, iar Ingrid Mutter și Gyorgy Szabolcs s-au impus în proba de 31 de kilometri.

Denisa DragomirDubla medaliată cu bronz anul trecut la Mondialele de Alergare Montană pe distanțe lungi, Denisa Dagomir a avut parte de un traseu greu, la care s-au înscris 137 de atleți. Cursa de 44 de kilometri are o diferență de nivel de nu mai puțin de 2700 de metri. Denisa Dagomir a condus de la un capăt la altul al cursei, ajungând la final în 5:35:56.

Proba masculină a fost câștigată de Jim Walmsley cu un timp de 4:37:39, podiumul fiind completat de Francisco Javier González, cu 4:41:45 și italianul Fabio Bazzana, cu 4:43:25.

Ingrid Mutter si Gyorgy Szabolcs au câștigat cursa de 31 de kilometri, cu o diferență de nivel de 1500 de metri. Gyorgy Szabolcs a trecut linia de sosire în 3:21:31, în timp ce Ingrid Mutter a terminat cursa după 3:34:40.

Tot in weekend s-a disputat si maratonul balcanic de la Limassol (Cipru), unde România a fost reprezentată de atleta Irina Daniela Constantinescu care, din nefericire, s-a văzut nevoită să abandoneze cursa la kilometrul 38, după ce i s-a facut rău.