Consiliul Local din Castellón a aprobat joi, în baza propunerii făcute de către Departamentul de Înfrățire și Relații Instituționale, condus de Enric Porcar Mallén, înfrățirea cu orașul Târgoviște.
Consiliul a votat în unanimitate aceată propunere, autorizând ca, îmreună cu omologii din Târgoviște, constituirea unei comisii de înfrățire pentru stabilirea unui program de cooperare economică și socială în domeniul turistic, cultural sau sportiv.
Această rezoluție a fost deja comunicată primarului orașului Târgoviște, Consulatului României din Castellón, Ambasadei Spaniei în România, precum și Federației Spaniole a Municipalităților și Provinciilor.
Comunitatea românească din Castellón a ajuns să fie în câțiva ani, nu foarte departe de 15% din populația orașului, chiar dacă nu toți românii stabiliți în Castellón provin din Targoviște.
Más historias
PROIECTUL BE U – ÎNCHEIEREA CU SUCCES A EVENIMENTULUI DIN ZARAGOZA
INNETICA PARTICIPA EN EL PROYECTO IMPACTO SOCIAL DE LA EDUCACIÓN SUPERIOR EN EL DESARROLLO SOSTENIBLE (HG SUSTAINABLE)
IMPULSIONAREA ÎNVĂȚĂRII PRIN METODOLOGIA DEBATE