20 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

UMILINȚĂ MAXIMĂ PENTRU REAL MADRID ÎN ACEASTĂ SEARĂ

Barcelona a umilit-o pe Real Madrid chiar pe Bernabeu, scor 4-0 pentru catalani.  Lionel Messi a evoluand din postura de rezervă după 2 luni de pauză.

Suarez a deschis scorul  pe Santiago Bernabeu după doar 11 minute, iar Neymar a făcut 2-0 cu 6 minute înainte de pauză. Iniesta și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor imediat după pauză (min. 53). Același Suarez a închis tabela în minutul 74 din pasa lui Jordi Alba.

Real Madrid a terminat meciul în 10 oameni după ce Isco a fost eliminat în minutul 84. Este primul succes al Barcelonei la cel puțin 4 goluri în fața lui Real Madrid pe Santiago Bernabeu după cel din mai 2009, cînd catalanii s-au impus cu 6-2.

Barcelona se distanțează în fruntea clasamentului, catalanii acumuland 30 de puncte, în timp ce Real Madrid e pe locul 2, cu 24 de puncte.