20 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

ROMÂNIA A LUAT DOUĂ MEDALII DE AUR LA EUROPENELE DE BOX U22 DE LA BRĂILA

Pugilistii români Robert Jitaru si Paul Andrei Arădoaie au cucerit medalia de aur la Campionatele Europene de box Under-22 de la Brăila.

Boxerul român Paul Andrei Arădoaie a cucerit medalia de aur în limitele categoriei 81 kg, marți, la Campionatele Europene Under-22 de la Brăila, după ce l-a învins la puncte, decizie 3-2, pe rusul Muslim Gadjimagomedov iar  Robert Jitaru a cucerit medalia de aur la categoria 56 kg după ce l-a învins în finală pe englezul Peter McGrail, la puncte, cu scorul de 3-2.

Arădoaie, sportiv legitimat la CS Dinamo, unde este antrenat de Dumitru Dorobanțu, a câștigat în primul tur în fața spaniolului Jacinto Daniel Hormiga Gimenez, care a abandonat în prima rundă, în optimi s-a impus în fața olandezului Artjom Kasparian, în sferturi a dispus de polonezul Mateusz Goinski, iar în semifinale l-a învins pe ucraineanul Stepan Grekul.

Jitaru, antrenat de George Perțea la Brăila și de Valentin Vrînceanu la lotul național, l-a învins în optimi pe georgianul Artiuș Gomțian, în sferturi a trecut de albanezul albanezul Krenar Zeneli, iar în semifinale a câștigat în fața slovacului Viliam Tanko. «Ma simt implinit. Este o stare ce nu poate fi descrisa in cuvinte. Mi-am implinit un vis. Ma bucur ca am facut-o acasa in fata unui adversar puternic. Cred ca am facut fericiti pe toti brailenii si pe multi romani» -a declarat Robert Jitaru, campion european, imediat dupa partida.

România a aliniat la Europenele de la Brăila 10 pugiliști, câte unul la fiecare categorie, doar trei ajungând în sferturi, iar doi cucerind aurul.