17 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

ROMÂNIA-DANEMARCA, UN MECI CA O CAFEA FĂRĂ COFEINĂ ȘI RECE

Duminică seara, pe Cluj Arena. în fața a 27 000 de spectatori minunați, România nu a reuşit să învingă Danemarca şi şi-a complicat soarta în drumul spre Mondialul din Rusia – partida de la Cluj s-a terminat cum a început, 0-0.

Un meci anost, între două formații care nu au putut oferi publicului prezent, probabil singura bilă albă a serii, un meci de calitate. Ocazii puține , fotbal chinuit si fără încrâncenare. Experimentul Daum la Naționala României se pare că nu funcționează, însă nu știm care sunt procentele acestei culpe. Claudiu Keşeru  a ratat trei ocazii mari, două în prima repriză şi una în a doua, prea mult și prea ușor am risipit ocaziile.

”Trebuie să spun că încă e totul posibil dacă ne uităm la clasament. Trebuie să continuăm! Dacă ne uităm la prima repriză vedem că e o problemă de mentalitate, trebuie să jucăm până în minutul 90. Data viitoare poate vom face o surpriză! Se spune că suntem ieşiţi din luptă, dar mai avem şanse. Dacă ne uităm la clasament vedem că un meci poate schimba totul.” a  declarat Daum la TVR

Al patrulea meci consecutiv fără gol marcat, egaland un record vechi de 70 de ani,  a lăsat  România pe locul patru în preliminarii, tot la un punct în spatele Danemarcei. În urma acestui rezultat, naţionala României ocupă locul patru în grupa E, cu 6 puncte acumulate după cinci meciuri, în timp ce Danemarca este pe ultima treaptă a podiumului, la egalitate cu Muntenegru, cu câte şapte puncte. Lider în clasament este Polonia, cu 13 puncte, după victoria cu 2-1 din Muntenegru. În următoarea partidă, România va juca, în deplasare, cu Polonia, în timp ce Danemarca va evolua în Kazakhstan, pe 10 iunie 2017.

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Toşca – Benzar, Pintilii, R. Marin, Latovlevici (Rotariu 76′) – Chipciu (A.Ivan 86′), Keşeru (Alibec 63′), Stanciu. Selecţioner: Christoph Daum.

Danemarca: Schmeichel – Kjaer (Jorgensen 46′), Christensen, Vestergaard – Ankersen, Kvist, Schone (Braithwaite 70′), Delaney, Durmisi – Eriksen, Cornelius. Selecţioner: Age Hareide.