ROMÂNIA-DANEMARCA, UN MECI CA O CAFEA FĂRĂ COFEINĂ ȘI RECE

Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Duminică seara, pe Cluj Arena. în fața a 27 000 de spectatori minunați, România nu a reuşit să învingă Danemarca şi şi-a complicat soarta în drumul spre Mondialul din Rusia – partida de la Cluj s-a terminat cum a început, 0-0.

Un meci anost, între două formații care nu au putut oferi publicului prezent, probabil singura bilă albă a serii, un meci de calitate. Ocazii puține , fotbal chinuit si fără încrâncenare. Experimentul Daum la Naționala României se pare că nu funcționează, însă nu știm care sunt procentele acestei culpe. Claudiu Keşeru  a ratat trei ocazii mari, două în prima repriză şi una în a doua, prea mult și prea ușor am risipit ocaziile.

”Trebuie să spun că încă e totul posibil dacă ne uităm la clasament. Trebuie să continuăm! Dacă ne uităm la prima repriză vedem că e o problemă de mentalitate, trebuie să jucăm până în minutul 90. Data viitoare poate vom face o surpriză! Se spune că suntem ieşiţi din luptă, dar mai avem şanse. Dacă ne uităm la clasament vedem că un meci poate schimba totul.” a  declarat Daum la TVR

Al patrulea meci consecutiv fără gol marcat, egaland un record vechi de 70 de ani,  a lăsat  România pe locul patru în preliminarii, tot la un punct în spatele Danemarcei. În urma acestui rezultat, naţionala României ocupă locul patru în grupa E, cu 6 puncte acumulate după cinci meciuri, în timp ce Danemarca este pe ultima treaptă a podiumului, la egalitate cu Muntenegru, cu câte şapte puncte. Lider în clasament este Polonia, cu 13 puncte, după victoria cu 2-1 din Muntenegru. În următoarea partidă, România va juca, în deplasare, cu Polonia, în timp ce Danemarca va evolua în Kazakhstan, pe 10 iunie 2017.

România: Tătăruşanu – Săpunaru, Chiricheş, Toşca – Benzar, Pintilii, R. Marin, Latovlevici (Rotariu 76′) – Chipciu (A.Ivan 86′), Keşeru (Alibec 63′), Stanciu. Selecţioner: Christoph Daum.

Danemarca: Schmeichel – Kjaer (Jorgensen 46′), Christensen, Vestergaard – Ankersen, Kvist, Schone (Braithwaite 70′), Delaney, Durmisi – Eriksen, Cornelius. Selecţioner: Age Hareide.

© 2017, Gazeta de Spania. Toate drepturile rezervate. Preluarea de informații de către alte site-uri web poate fi făcută numai cu precizarea sursei, fiind întotdeauna însoțită de un link către materialul preluat. Dumneavoastră sunteți singurul responsabil atât față de terți, cât și față de https://gazetadespania.es, în legătură cu accesarea/utilizarea/exploatarea conținutului.