28 marzo 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

Portugalia este Campioana Europei la fotbal

Portugalia a câştigat Campionatul European de fotbal din 2016 în fața gazdei, Franța. Golul meciului a fost marcat în a doua repriză de prelungiri de Eder (min.109). Vedeta lusitanilor, Ronaldo, a ieşit de pe teren accidentat, în minutul 21.

Franţa a avut ocaziile mai mari, prin Griezmann sau Giroud, dar portarul Rui Patricio s-a opus de fiecare dată. Eder a marcat golul decisiv pentru Portugalia, în minutul 109, cu un şut puternic de la distanţă, care l-a surprins pe Hugo Lloris.

Portugalia s-a calificat în optimi de pe locul 3 în Grupa F, unde a fost depăşită de Ungaria şi Islanda. A încheiat la egalitate toate cele trei meciuri din grupă. Tot egal a fost şi rezultatul după 90 de minute al întâlnirii din optimi, cu Croaţia, 0-0. Golul calificării a fost înscris în prelungiri. Au urmat sferturile şi încă un egal, cu Polonia. Calificarea a venit după loviturile de la 11 metri. În sfârşit o victorie, în semifinala cu Ţara Galilor: 2-0. Şi iarăşi egal după 90 de minute, în finala cu Franţa, şi încă un gol înscris în prelungiri. Aceasta este noua Campioană Europeană la fotbal.

Portugalia a câștigat Campionatul după ce a mai jucat finala pe teren propriu, în 2004, pierdută în fața Greciei și după ce este singura echipă care a jucat 5 semifinale din 7 participări.