23 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

PER JOHANSSON, ANTRENORUL ECHIPEI CSM BUCUREȘTI, ȘOCAT DE URA CU CARE A FOST PRIMITĂ ECHIPA SA LA BUDAPESTA: 5000 DE NAZIȘTI ULTRAS I-AU STRIGAT PORTARULUI NOSTRU DU-TE ACASĂ ANIMAL, ȚIGAN ORFAN!

Antrenorul echipei CSM Bucureşti, suedezul Per Johansson, a rămas şocat de ura cu care a fost primită echipa sa la Budapesta, la meciul contra celor de la Ferencvaros TC-Rail Cargo Hungaria.

Meciul în care CSM Bucureşti s-a calificat la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia maghiară Ferecnvaros TC-Rail Cargo Hungaria cu scorul de 27-26 (14-15), la Budapesta, în manşa secundă a sferturilor de finală, l-a șocat pe suedezul Per Johansson.

Meciul a fost întrerupt în min. 45, pentru mai bine de cinci minute, din cauza că Paula Ungureanu era şicanată de suporterii maghiari din spatele porţii sale, care au aruncat cu monede și lichide. Observatorul Medved a făcut apel la calm din partea spectatorilor şi jocul s-a reluat.

După disputarea meci, antrenorul a postat pe facebook un mesaj în suedeză, în care povestește ce a trăit în Capitala Ungariei.

Per Johansson și Paula Ungureanu«Isteria a fost totală. Am trăit două meciuri între două echipe est europene, două derbyuri care mi-au adus lacrimi de bucurie în ochi, dar am fost descurajat de această lume bolnavă în care trăim, în care ura se dezvoltă pe zi ce trece.

În Ungaria nu se mai ascunde cel mai rău fel de xenofobie şi fascismul este acceptat în proporţie de peste 50%. A fost mai mult decât despre sport, despre Ferencvaros – CSM.

A fost despre două ţări, Ungaria şi România care se urăsc, o ură care a fost înfricoşător de reală. portarul nostru, Paula, a primit un litru de pişat în cap, zece monezi şi trei brichete, iar 5000 de nazişti ultras i-au strigat: du-te acasă animal, ţigan, orfan!», a scris Johansson pe facebook, unde a postat şi o fotografie în care apare alături de Paula Ungureanu.