26 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

NAȚIONALA DE HANDBAL A ROMÂNIEI, UMILITĂ DE BRAZILIA CU SCORUL DE 26-13

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de echipa Braziliei cu scorul ruşinos de 26-13 (14-9), la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Naţionala României a suferit al doilea eșec la JO 2016, după surpriza neplăcută cu Angola (19-23), și riscă să fie eliminate din competiție după faza grupelor.

România a fost și în acest meci doar o umbră a echipei care câștigat bronzul la Campionatul Mondial de anul trecut și învingea Brazilia în drumul său spre medalie.

Echipa noastră a fost din nou neinspirată, lipsită de agresivitate, de coordonare și a ratat din toate pozițiile, în timp ce Brazilia, susținută frenetic din tribune, a marcat din orice situație, chiar și din poartă în poartă.

România a marcat doar 13 goluri în acest meci.

De remarcat este faptul că echipa noastră nu au reuşit să înscrie decât o singură  dată în ultimul sfert de oră al meciului.

Eduarda Amorim a primit cartonaș roșu în minutul 17, pentru un fault dur la Melinda Geiger.