19 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

LOCUL 7 ÎN LUME. NAȚIONALA DE FOTBAL NU MAI BATE PE NIMENI!

Naționala României a remizat, scor 1-1, în meciul cu Finlanda, disputat, joi, pe „Arena Națională”, în preliminariile Campionatului European din 2016. Pentru a-și asigura prezența la turneul final, „tricolorii” trebuie să câștige, duminică, în Feroe.

Chiar daca se afla pe un onorant loc 7 in clasamentul FIFA, nationala nu mai reuseste sa castige meciuri considerate la indemana. România a fost la un pas de un dezastru în meciul cu Finlanda, încheiat la egalitate, scor 1-1. Jocul a contat pentru Grupa F a preliminariilor Campionatului European, iar „tricolorii” au fost la un pas de a ajunge pe locul al 3-lea, cel care duce la baraj. Dupa 3 meciuri consecutive terminate cu 0-0, astazi a venit inca un egal cu Finlanda.

Finlandezii au avut și un penalty neacordat, în minutul 72, după o intervenție a lui Grigore, la Pukki, și Tătărușanu a făcut minuni în poartă. În final, Ovidiu Hoban a adus golul egalizator (90+1), iar România rămâne pe locul al doilea al grupei. În final, spectatorii i-au fluierat copios pe jucători și i-au cerut demisia selecționerului Anghel Iordănescu. În acest meci, prima reprezentativă a bătut un record negativ, pentru că a bifat 429 de minute de joc fără gol marcat.