26 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

JO RIO 2016: ECHIPA ROMÂNIEI DE HANDBAL A FOST ÎNVINSĂ ÎN PRIMUL MECI DE ANGOLA

Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă în primul său meci din Grupa A, de formația Angolei, cu scorul de 23-19 (11-9).

Angola condus România încă de la început. Echipa noastră a dat primul gol abia în minutul 10 (1-3). România a reușit să egaleze, 4-4 (14), dar nu a reușit să preia conducerea. La pauză, Angola conducea cu 11-9.

În celelalte meciuri din Grupa A, Brazilia a dispus de Norvegia cu 31-28, iar Spania a întrecut Muntenegru cu 25-19.

Următoarele meciuri vor avea loc luni, 8 august, cu Spania – Norvegia, Brazilia – România şi Angola – Muntenegru. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală

La gimnastică artistică, Marian Drăgulescu s-a calificat în finala de la sărituri iar Andrei Muntean va evolua în finala de la paralele.

La tenis, Mergea și Tecău s-au impus într-o oră și 10 minute, fiind superiori argentinienilor Federico Delbonis/Guillermo Duran, în două seturi, 6-3, 6-2.

Monica Niculescu s-a calificat în runda a doua a probei de simplu, după ce a învins-o în două seturi, 6-2, 6-3, pe Veronica Cepede Royg (Paraguay).

La canotaj, Cristian Pârghie şi George Palmariu au fost cronometrați cu timpul de 6 min 51 sec 71/100, fiind devansați de francezii Germain Chardin/Dorian Mortelette (06 min 42 sec 00/100) și de britanicii Alan Sinclair/Stewart Innes (6 min 50 sec 77/100).

Cristian Pârghie şi George Palmariu calificat în semifinalele probei de dublu rame care vor avea loc marți de la ora 16:00 (ora României).

Din pacate Ana-Maria Popescu (Brânză) a ratat calificarea în sferturile de finală ale probei de spadă sâmbătă, 6 august, după ce a fost învinsă de Choi Injeong (Coreea de Sud), cu 15-8, în optimi.