18 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

DUPĂ VICTORIA ÎN FAŢA SPANIOLULUI GAGO, BOXERUL ROMÂN VIOREL SIMION ÎŞI PĂSTREAZĂ CENTURA IBF INTER-CONTINENTAL

Gala profesionistă »Noaptea Campionilor – Bombardament în arenă» a avut loc, vineri seara, la Circul Globus din București, boxerul român Viorel Simion apărându-şi cu succes centura IBF Inter-Continental la categoria pană, învingându-l la puncte pe spaniolul Andoni Gago.

simion-gago
Viorel Simion – Andoni Gago

Cei trei arbitri-judecători au decis în unanimitate în favoarea lui Simion 115-112, 114-113, 118-109, românul fiind depunctat în ultima repriză de arbitrul de ring pentru împingeri repetate ale adversarului.

Viorel Simion a obținut a 21-a sa victorie la profesioniști (9 KO), având o singură înfrângere. Simion a dominat meciul cu Gago, care s-a dovedit a fi un excelent încasator. Spaniolul, deși i-a pus probleme în unele momente lui Simion, a încasat a doua sa înfrângere la profesioniști (15 victorii, 2 egaluri).

Viorel Simion a câștigat titlul IBF Inter-Continental în martie, după ce l-a învins pe belgianul Alexander Miskirtchian, tot la București,iar acum are acum șansa unui meci pentru titlul mondial, cu englezul Lee Selby, campionul en titre.

În gala de vineri seara au câștigat toți cei șase români care au urcat în ring, trei dintre ei prin KO.

• Daniel Buciuc l-a învins pe bulgarul Boian Aleksandrov care a rezistat doar două reprize în fața românului, care a obținut a doua sa victorie la profesioniști.
  • Eronim Arădoaie s-a impus la puncte în fața bulgarului Nenkov, trecându-și în palmares al treilea succes în tot atâtea meciuri.
  • Cezar Juratoni a ajuns la cinci victorii din cinci meciuri, după ce l-a întrecut la puncte de bulgarul Manev.
  • Flavius Biea s-a impus înainte de limită în fața »veteranului» maghiar Hafner (40 ani), acesta fiind al 11-lea succes al timișoreanului în tot atâtea meciuri.
  • Bogdan Dinu a încheiat conturile după patru runde cu georgianul Davit Gorghiladze și are 16 victorii din 16 meciuri (12 KO).