DEBUT CU VICTORIE AL SIMONEI HALEP LA TURNEUL CAMPIOANELOR DE LA SINGAPORE

Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+

Simona Halep a debutat cu o victorie la Turneul Campioanelor de la Singapore, învingând-o pe americanca Madison Keys, duminică, cu scorul de 6-2, 6-4, în primul meci al competiției, în cadrul Grupei Roșii.

Madison Keys este debutantă la WTA Finals, dar a început perfect patrida, cu un as și a luat primul ghem al meciului. Simona Halep a egalat situația și a reușit apoi un break (2-1), a urmat un ghem luat la zero, un break ”alb”, românca reușind 13 puncte consecutive, astfel că scorul a ajuns la 5-1. Keys a reușit să mai ia un ghem, dar Simona a încheiat setul cu 6-2, în 27 de minute.

În a doua parte Halep a avut două șanse de break în primul ghem, luat în cele din urmă de americană. Halep a egalat, 1-1, după ce a salvat o minge de break, dar Keys a făcut 2-1, profitând de alte două mingi de break ratate de româncă.

Simona Halep a apelat la antrenorul Darren Cahill, iar apoi imediat a luat un ghem la zero (2-2) şi reușind un break (3-2), urmat de un ghem ”alb” (4-2). Meciul s-a încheiat cu 6-2, 6-4, în 69 de minute.

Simona Halep care este numărul patru mondial și a treia favorită la WTA Finals, o conduce acum pe Keys cu 5-1 în meciurile directe. Keys a învins, în 2014, în primul tur la Sydney, cu 6-1, 6-4, iar apoi au urmat cinci victorii ale româncei, în 2014, în turul doi la Roma, cu 5-7, 6-0, 6-1, și anul acesta, în optimi la Wimbledon, cu 6-7 (5), 6-4, 6-3, în finală la Montreal, cu 7-6 (2), 6-3, în sferturi la Wuhan, cu 6-4, 6-2, și acum la Singapore.

În anul 2014 Simona Halep a jucat finala de la Turneul Campioanelor şi a învins-o pe Eugenie Bouchard, iar anul trecut a dispus de Flavia Pennetta.

© 2016 – 2017, Gazeta de Spania. Toate drepturile rezervate. Preluarea de informații de către alte site-uri web poate fi făcută numai cu precizarea sursei, fiind întotdeauna însoțită de un link către materialul preluat. Dumneavoastră sunteți singurul responsabil atât față de terți, cât și față de https://gazetadespania.es, în legătură cu accesarea/utilizarea/exploatarea conținutului.