26 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

CSM BUCUREȘTI A CÂȘTIGAT LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL FEMININ

O nouă veste bună pentru sportul românesc, după performanțele din tenis, de la Madrid. CSM București a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin in sezonul de debut în cea mai puternică întrecere a cluburilor!

În marea finală, echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen a învins-o la loviturile de departajare pe Gyor, scor 4-1, după 22-22 în primele 60 de minute și 25-25 la finalul celor două reprize suplimentare.  Campioana României a produs o surpriză uriaşă prin acest succes, deplin meritat, venit la capătul unui meci dramatic, echipa din Bucureşti fiind debutantă în competiţie.

După ce a câştigat clar semifinala cu Vardar Skopje cu 27-21, CSM Bucureşti a făcut un joc excelent în apărare, un mare merit având antrenorul Kim Rasmussen, care a făcut o serie de mişcări tactice inspirate.

Lotul din finala a CSM Bucuresti:

Jelena Grubisic, Mayssa Pessoa, Alina Iordache – Isabelle Gullden (15 goluri), Iulia Curea, Ana Paula Rodrigues Belo (2), Line Anna Ryborg Jorgensen, Cristina Vărzaru (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (1), Linnea Torstensson (3), Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin Berenguer (4), Oana Manea (3), Maria Fisker. Antrenor: Kim Rasmussen.