25 abril 2024

Gazeta de Spania

Aducem România mai aproape de tine!

ECHIPA DE HANDBAL A ROMÂNIEI A ÎNVINS SPANIA CU SCORUL DE 24-21

Echipa de handbal a României a învins Spania cu scorul de 24-21 la Olimpiada de la Rio. Tricolorele au condus fără probleme prima repriză, iar la pauză scorul de pe tabelă arăta 13 – 11.

În repriza a doua, România a condus și cu 17-11, dar s-a văzut egalată la 19. S-a remarcat portarul Paula Ungureanu, care a avut 4 intervenții miraculoase.

Paula UngureanuFetele noastre păstrează mari șanse la calificare. În ultimul meci vor juca împotriva Norvegiei, mai având nevoie de un singur punct pentru a se califica.

România a început cu două înfrângeri la Rio. A pierdut cu Angola (19-23) și cu Brazilia (13-26), însă a câștigat cu Muntenegru (25-21).
Spania avea două victorii și o înfrângere: Muntenegru (25-19), Brazilia (29-24), Norvegia (24-27).

In ultima etapa, România va avea meci cu Norvegia, iar Angola cu Spania. Fetele noastre au nevoie de un egal sau victorie cu Norvegia, pentru a fi sigure de calificare. Dacă pierdem, avem nevoie ca Angola să învingă Spania, lucru ce nu e imposibil, având în vedere că africancele au bătut România şi Muntenegru.